Director & Board

1 July 2015 to 30 June 2016

Office HeldNameChanges during the Year
ChairGrahame LEWISRe-elected to the Board 7 November 2015 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2017 Annual General Meeting. Elected Chair 7 November 2015 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2017 Annual General Meeting.
Deputy ChairCarol LEDDONRe-elected to the Board 7 November 2015 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2017 Annual General Meeting. Elected Deputy Chair 7 November 2015 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2017 Annual General Meeting.
TreasurerRoss SMITHRe-elected to the Board 7 November 2015 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2017 Annual General Meeting. Re-elected Treasurer 7 November 2015 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2017 Annual General Meeting.
Acting SecretaryAnnette BROWNINGAppointed to the position of Acting Secretary on 12 March 2016 for a term expiring at the conclusion of the 2016 Annual General Meeting.
Public OfficerLaurence NEWMANRe-elected to Board on 8 November 2014 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2016 Annual General Meeting. Re-elected Public Officer 8 November 2014 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2016 Annual General Meeting.
MemberJenny McAULEYRe-elected Chair 8 November 2014 for a one-year term expiring at the conclusion of the 2015 Annual General Meeting. Re-elected to the Board on 8 November 2014 for a two year term expiring at the conclusion of the 2016 Annual General Meeting.
MemberJoy SMITHERSRe-elected Deputy Chair 19 October 2013 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2015 Annual General Meeting. Re-elected to the Board on 7 November 2015 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2017 Annual General Meeting.
MemberCraig ARMSTRONGRe-elected to the Board on 7 November 2015 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2017 Annual General Meeting.
MemberTim BERRYRe-elected to the Board on 12 March 2016 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2017 Annual General Meeting.
MemberPaul HENRYElected to the Board on 8 November 2014 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2016 Annual General Meeting.
MemberJohn KINSELLARe-elected to the Board on 8 November 2014 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2016 Annual General Meeting.
MemberDavid McAULEYRe-elected to the Board on 8 November 2014 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2016 Annual General Meeting.
MemberAndrew NOBLERe-elected to the Board on 7 November 2015 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2017 Annual General Meeting.
MemberGlen STRETENRe-elected to the Board on 8 November 2014 for a two-year term expiring at the conclusion of the 2016 Annual General Meeting.
 Baby and medical health

Baby and medical health